 |
|
 |
 | Parels in de natuur in onze regio.
In dit artikel worden de parels in onze provincie bijeengebracht. Kleine natuurgebiedjes, overal verspreid in de regio, van de Heuvelrug tot de Lopikerwaard, de Ronde Venen, het Groene Hart tot de Gelderse Vallei, of bij het Randmeer of langs de Lek en de Nederrijn of zelfs midden in de stad! |  |  |
 |  |  |
 |
| Archief | | Alle artikelen van deze programmapagina kunt u hier raadplegen in het overzicht. Een actueel overzicht in uw RSS-reader lezen? Klik dan op het RSS-logo voor de link. |  |
|  |
|
 |
|
Headlines, weersverwachting en verkeer in Nederland.
ROUTEPLANNER, FILES, WEGWERK Files in Utrecht? - Amsterdam - Landelijk Rijdt de trein op tijd? - Verkeersinfo VID De klok, wanneer eindigt zomer?
MEEST RECENTE ARTIKELEN: Augustus 2010 somber, zeer nat. Zomer 2010 warm en zonnig. Laatste augustusweek extreem nat.
Landelijk weer: - Weer en verwachting voor Nederland - Weerkaart KNMI VANNACHT en MORGEN - Waarschuwingen Utrecht, door KNMI - Het weer voor de watersport - Het weer van dag tot dag.
Het normale weer zou vandaag zijn: Tmax: 21 °C, Tmin 11 °C, zon 5 u 30 min.
Donderdag 2 september: Vanavond klaart het grotendeels op. Er is niet veel wind. Het koelt niet zo heel snel af. Tegen middernacht is het nog 11 tot 12 graden.
Vrijdag 3 september: Vannacht zijn er opklaringen, ook enkele wolkenvelden. In opklaringsgebieden kunnen mistbanken verschijnen. Er is weinig wind. De minimumtemperatuur wordt 8 tot 9 graden in de Ronde Venen en 6 plaatselijk in de zuidelijke Heuvelrugregio. Overdag zijn er perioden met zon, waarbij er geleidelijk flinke stapelwolken ontstaan. Het blijft nagenoeg overal droog. De zwakke tot matige wind is N. Het wordt in de loop van de middag 18 graden.
Verdere vooruitzichten: Het weekeionde belooft mooi weer te brengen. Er is vooral op zondag tamelijk veel zon en het blijft droog. De N-wind draait gedurende het weekeinde geleidelijk naar O. Met name op zondag wordt het plaatselijk 20 graden. Ook maandag is het nog tamelijk zonnig en droog. Dinsdag neemt later de kans op een bui toe. Zowel op maandag als dinsdag wordt het op veel plaatsen 20 graden. Na dinsdag wordt het weer tamelijk wisselvallig, maar met middagtemperaturen tot 20 graden is het niet koud. Weliswaar valt er vrijwel dagelijks regen, maar het gaat hierbij niet om grote hoeveelheden.
|
omgeving Utrecht
|
vrijdag
|
zaterdag
|
zondag
|
maandag
|
|
Weerbeeld >> Neerslagkans is voor overdag
|
|
|
|
|
|
Min. temp. °C
|
7 |
7 |
8 |
10 |
|
Max. temp. °C
|
18 |
19 |
20
|
21 |
|
Neerslagkans %
|
10 |
10 |
10 |
10
|
|
Windrichting overdag
|
N
|
NO
|
O
|
O
|
|
Windkracht in Bft
|
2-3 |
2 |
3 |
3-4 |
  Het weer voor komende nacht en morgen overdag (KNMI)
|
Webcams De Bilt en Cabauw, weer in detail en watertemperaturen.
  Het weer per uur komende 2 dagen in grafiek.(bron: yr.no/ECMWF)
NB: De watertemperaturen kunnen als gevolg van stroming en diepte van plaats tot plaats verschillen.
|  |
 |
 |
Het weer van dag tot dag.
SEPTEMBER 2010- Een overzicht van het weer van dag tot dag binnen en buiten onze regio, met de mooiste weer- en natuurfoto's uit onze eigen regio. Het meest recente weer staat bovenaan. 2 september Er waren tijdens de nacht flinke opklaringen, waarbij het weer vrij sterk kon afkoelen. In het westen van de regio werd het veelal rond 8 graden, maar in de Heuvelrugregio werd het 5 tot 6 graden. Gedurende de eerste uren van de ochtend nam de bewolking vanuit het noorden langzaam toe. In De Bilt werd het in de vroege ochtend 6.2, in Cabauw 7.4 en op Schiphol 8.2 graden, verder in Den Dolder 5.3, in Maarn 6.1, in Woudenberg 6.6 en in Kanis 7.6 graden. Overdag raakte het geleidelijk bewolkt al was de zon nog lange tijd flauw te zien. Halverwege de middag viel op diverse plaatsen een heel klein beetje regen, waar de straten net nat van werden. Het werd op de meeste plaatsen 18 graden. Tegen en in de avond kwam de zon weer te voorschijn.
1 september Het begin van september, en de meteorologische herfst begon meteen met een heldere, koele nacht. Op de Heuvelrug werd het plaatselijk 5 graden, op de Veluwe 4, met 3.8 in Deelen(koudste KNMI-station) en 4.0 graden in Vierhouten. In De Bilt werd het 5.9, in Cabauw 6.1 en op Schiphol 8.6 graden, verder 4.9 in Den Dolder, 5.0 bij Rhenen, 5.3 bij Maarn, 5.9 in Maarn-dorp, 6.2 in Soestdijk, 6.6 in Woudenberg en IJsselstein, 7.3 in Houten, 7.4 in Kanis, 7.6 in Wijk bij Duurstede, 8.2 in Vianen, 8.3 in Maarssenbroek en 8.4 graden in Jaarsveld. De ochtend begon met zon, maar er waren ook enkele wolkenveldjes. 's MIddagsverschenen er meer wolkenvelden en stapelwolken. Het werd 18 tot 19 graden. In De Bilt werd het 18.5, in Cabauw 18.1 en op Schiphol eveneens 18.1 graden, verder in Jaarsveld 17.9, in Kanis 18.1, in Woudenberg 18.4, in Soestdijk, Veenendaal en Vianen 18.9, in Houten en IJsselstein 19.1 en in Den Dolder 19.3 graden. In de avond was er alleen hogere bewolking.
|
|
|
| Wat doen tropische stormen met ons weer?
1 SEPTEMBER 2010- Het hurricaneseizoen is boven het gebied van de tropische Atlantische Oceaan al weer aardig op gang gekomen. Na Daniëlle hebben zich inmiddels Earl en Fiona aangediend. De Amerikaanse werdienst verwacht dze herfst een zeer acrtief orkanenseizoen. U kunt trouwens ook zelf de ontwikkelingen van de tropische stormen volgen. Natuurlijk zijn er ook actuele satellietbeelden in los beeld of beelden in film
Ondanks dat ze hun verwoestende krachten vooral boven het Carribisch gebied en het zuiden van de Verenigde Staten botvieren hebben ze soms wel degelijk een flinke invloed op het weer bij ons. Tropische stormen ontstaan en ontwikkelen zich in het tropische Atlantische gebied meestal tussen juli en november boven zeewater dat warmer is dan 26.5 graad. Ze ontlenen hun energie boven dit warme zeewater. Komen ze boven het vasteland dan neemt de activiteit snel af, maar wel brengen ze dan enorme hoeveelheden regen, soms zelfs meer dan er normaal bij ons in een jaar valt, maar daarna zijn ze definitief van de weerkaarten verdwenen. Zodra ze boven zee noordelijker komen, kunnen ze in de heersende straalstroom worden opgenomen en uiteindelijk ons weer gaan beinvloeden. Hoe gaat dit in zijn werk?
|  |
 |
 |
Hoe bijzonder was de Russiche hittegolf?
1 SEPTEMBER 2010- Menigeen herinnert zich nog de uitzonderlijke hittegolf tijdens deze zomer in Rusland. Er waren vele bosbranden, de Russen wisten nauwelijks wat ze overkwam. Inmiddels gedraagt het weer in Rusland zich al weer enige tijd veel normaler. Jan Visser schreef er een nabeschouwing over.
|  |
 |
 |
Leersummerveld ziet er nu prachtig uit.
1 SEPTEMBER 2010- Het regionaalbekende natuurgebied Leersummerveld, net oost van de Utrechtse Heuvelrug staat er nu - mede dankzij de vele augustusregens - prachtig bij. Stonden eerder deze zomer de meren en vennen grotendeels droog, momenteel zijn ze weer gevuld met water, zodat er de komende winter wellicht weer kan worden geschaatst. Het waanwezigewater zal tijdens de herfst niet meer verdampen, omdat in het najaar de verdamping veel minder wordt dan de neerslag die er ook in een droge herfst valt.
Het waterpeil van de plassen is nog steeds laag. Er zou nog best 200 mm regen kunnen vallen voordat de plassen weer het waterniveau hebben dat wenselijk zou zijn. Het aardige is dat er nu ook water staat op plaatsen waar het minder gebruikelijk is, en zo zijn er op sommige plaatsen tijdelijk nieuwe vennetjes ontstaan. Temeer omdat de heide nu in bloei staat, ziet het heidegebied er dan ook heel mooi uit.
De runderen, die door de natuurbeheerders in het gebied zijn uitgezet om de vergrassing van de heide tegen te gaan en de heide kort te houden, doen zich nu volop te goed aan het snel groeiende gewas. Als de heide kort gehouden wordt, bloeit deze later mooier.
Van het landschap, omlijst door Hollandse wolkenluchten konden we een mooie fotoreportage maken.
|
|
|
| Het weer van dag tot dag - augustus 2010.
Een overzicht van het weer van dag tot dag binnen en buiten onze regio, met de mooiste weer- en natuurfoto's uit onze eigen regio. Het meest recente weer staat bovenaan. 31 augustus Tijdens de nacht waren er flinke opklaringen. De wind nam steeds verder af. Het werd een vrij koude nacht. In De Bilt werd het 6.7, in Cabauw 6.6, op Schiphol 7.7 graden, verder in Den Dolder 6.3, in IJsselstein en bij Maarn 7.1, in Kanis 7.4, bij Rhenen 7.7, in Maarssenbroek 9.2 en in Woudenberg 9.5 graden. In de loop van de ochtend naam de bewolking vanuit het noorden toe. De rest van de dag trok er vrij veel bewolking over, maar de zon kwam toch regelmatig weer te voorschijn. Op sommigeplaatsen viel een spatje regen. Het werd in de middag op de meeste plaatsen ruim 18 graden, maar het voelde zeker in de zon tamelijk aangenaam aan omdat er niet zo veel wind stond. In De Bilt werd het 18.7, in Cabauw 17.7, op Schiphol 18.4 graden, verder bij Maarn 19.3, in Houten en Soestdijk 19.2, bij Rhenen 18.9, in Woudenberg 18.7, in IJsselstein 18.6, in Kanis 18.4, in Jaarsveld 18.2, in Maarssenbroek en Den Dolder 17.9 graden. In de avond klaarde het flink op.
|  |
 |
 |
Regionale neerslagcijfers augustus 2010.
31 AUGUSTUS 2010- Augustus was in onze regio veel te nat. Hieronder de neerslagcijfers uit onze regio: Utrecht-Rijnlaan 245, Hilversum 232, Abcoude 231, Laren 229, Amersfoort-Schothorst 228, Aalsmeer 219, Mijdrecht 217, Abcoude-KNMI 213, Eemnes 207, Soest 205, Rhenen 204, Kanis 203, Spakenburg 199, Amerongen 181, Houten 177, Jaarsveld 173, Baarn en Doorn 171, bij Maarn 166, Maarssenbroek 165, Woudenberg 156, De Bilt 155, Maarn-dorp 152, Woudenberg-KNMI 145, Zeist 144, Wijk bij Duurstede 135 mm.
|  |
 |
 |
KNMI: Augustus 2010 zeer nat, somber en iets te koel.
31 AUGUSTUS 2010- Augustus was wisselvallig en zeer nat. Gemiddeld over het land viel ca 170 mm neerslag, tegen 62 mm normaal. Daarmee was het de op één na natste oogstmaand sinds 1906. De natste augustusmaand was die van 2006 met 185 mm. De meeste neerslag, 200 tot ca. 275 mm viel in een brede, west-oost georienteerde strook over het midden van het land. Een groot deel van daarvan, ca. 80 tot ruim 130 mm, viel rond 26 augustus toen een vrijwel stilliggende frontale zone hevige regenval veroorzaakte. Het KNMI-neerslagstation in Lievelde registreerde 138 mm in 24 uur. Dat is de op twee na hoogste etmaalsom die in ons land is gemeten. Op uitgebreide schaal ontstond wateroverlast. Wateroverlast op regionale schaal komt in ons land gemiddeld eens per twee jaar voor. We moeten echter terug tot september en oktober 1998 om twee gevallen te vinden waarop de schaalgrootte van de overlast vergelijkbaar was met die van 26 augustus. Op 15 en 16 augustus viel er ook langdurig en overvloedige neerslag. In Zeeland en Zuid-Limburg werd toen 50 tot 100 mm afgetapt. Bovendien viel er op 23 augustus vooral in het westen veel regen, lokaal meer dan 50 mm. Een actieve depressie veroorzaakte op de 29e en 30e onstuimig weer. Er werden windstoten tot ca. 100 km/uur geregistreerd. Deze dagen viel in een strook van Friesland naar Noord-Limburg 30 tot 65 mm veel regen. Het wisselvallige en natte karakter van augustus komt ook tot uitdrukking in het aantal dagen met neerslag. Op veel plaatsen viel er op 26 dagen wel enige neerslag. De minste neerslag viel nog in een strook van Zeeland naar Limburg en in het noordoosten van het land, lokaal 'slechts' ca. 105 mm. In De Bilt werd ca. 156 mm afgetapt tegen 58 mm normaal.
Augustus was in De Bilt aan de koele kant met een gemiddelde temperatuur van ca. 16,8 °C tegen 17,2 °C normaal. Tot en met de 19e lag de temperatuur rond of iets onder het langjarig gemiddelde. Alleen het tijdvak van 20 tot en met 23 augustus verliep vrij warm. In De Bilt werden toen twee zomerse dagen (maximumtemperatuur 25,0 °C of hoger) gemeten. Normaal telt augustus zeven zomerse dagen. Tropische dagen (maximumtemperatuur 30,0 °C of hoger) kwamen niet voor. De landelijk hoogste temperatuur, 29,6 °C, werd gemeten op 20 augustus in het Zeeuwse Westdorpe. Het aantal warme dagen (maximumtemperatuur 20,0 °C of hoger) bedroeg in De Bilt 23, tegen 22 normaal. De laatste week van de maand verliep koel. Over de 29e werd in Eelde zelfs een etmaalgemiddelde berekend van slechts 11,9 °C. In de afgelopen ruim 100 jaar waren er maar zeven augustusdagen in de meetreeks van Eelde nog koeler.
|
|
|
| Ondanks slechte augustusmaand toch warme en zonnige zomer 2010.
31 AUGUSTUS 2010- De meteorologische zomer van 2010 is weer ten einde. We kunnen terugkijken op een nogal bijzondere zomer, ook in onze regio. De eerste helft van de zomer was uitstekend, zeker voor de vakantieganger, maar daarna, later in juli kwam de klad in het zomerweer. Vooral augustus bracht vaak teleurstellend weer. Het KNMI schrijft het volgende over de voorbije zomer.
De zomer kende twee gezichten: de eerste helft was warm, droog en zeer zonnig, daarna werd het wisselvalliger met veel regen. Augustus was zelfs een uitzonderlijk natte maand met te weinig zon en een relatief lage temperatuur. De meteorologische zomer was ongeveer een graad warmer dan normaal.
Gemiddeld over de drie zomermaanden juni, juli en augustus was de temperatuur in De Bilt 17,7 graden tegen 16,6 graden als langjarig gemiddelde. Vooral juli was warm, in augustus lag de gemiddelde temperatuur een fractie onder de norm. De oogstmaand telde in De Bilt slechts 2 zomerse dagen tegen 7 normaal. In juni en juli kwam de temperatuur vaak boven de 25 graden zodat de zomer uiteindelijk 26 zomerse dagen telde tegen 18 normaal.
Op 9 juli werd in Arcen 36,2 graden gemeten. In Limburg kwam de temperatuur zelfs op drie dagen boven de 35 graden. In het zuidoosten kwam de temperatuur op 12 dagen boven de 30 graden waarvan juli er 10 voor rekenng nam. De laagste temperatuur was 2,2 graden op 22 juni in Eelde.
Droogte en wateroverlast Bijzonder was de verdeling van de neerslag over de drie zomermaanden. Juni was een zeer droge maand. In vrijwel het hele land was na het droge en zeer zonnige voorjaar sprake van serieuze droogte. Juli tapte uit een ander vaatje met iets meer regen dan normaal. De droogte hield nog aan maar nam wel af. Vooral toen augustus op de kalender verscheen en zeker de laatste dagen van de zomer. De wateroverlast aan het einde van de maand was de ergste sinds 1998 met op een aantal plaatsen neerslaghoeveelheden van meer dan 100 mm in een etmaal zoals op een willekeurige plaats in ons land minder dan eens in de honderd jaar worden gemeten.
Halverwege de maand viel er ook in Zeeland en Zuid-Limburg overvloedig en langdurig regen, zodat de maand als zeer nat kan worden gekwalificeerd. Gemiddeld over het land viel in augustus 170 mm tegen 62 mm normaal. In de meetreeks van ruim honderd jaar was de maand alleen in 2006 met 185 mm nog natter.
Dagen met zware regen De zomer telde 8 dagen met zware regen, dat wil zeggen op zeker één weerstation van het KNMI in een etmaal 50 mm of meer. Normaal telt de zomer 6 dagen met zware regen. Augustus neemt er 5 voor rekening, juni 1 en juli telt 2 dagen met zware regen.
De overgang naar wisselvalliger weer ging niet zonder slag of stoot. Op 10, 12 en 14 juli werd ons land getroffen door een reeks zware onweersbuien met extreme weersomstandigheden. Het zwaarst was het onweer van 14 juli met zeer zware windstoten en valwinden. Het noodweer kostte aan twee mensen het leven.
Zonnige zomer De zon was deze zomer vaak te zien: landelijk gemiddeld circa 690 uur tegen 591 uur normaal. Het westen was het zonnigste gebied met op verschillende weerstations ongeveer 715 uur zon. Het minst scheen de zon op de Veluwe en in het zuidoosten, lokaal slechts 640 uur in drie maanden. De zon was vooral in de eerste helft van de zomer vaak te zien, zowel juni als juli waren zeer zonnige maanden. In augustus scheen de zon zo'n 40 uur te weinig, waardoor deze maand het etiket somber meekrijgt.
Lees ook: Uitgebreid overzicht KNMI.
|  |
 |
 |
Laatste augustusweek natste van de zomer.
31 AUGUSTUS 2010- De wateroverlast van eind augustus was de ergste sinds 1998. De meeste neerslag viel op 27 augustus in het oosten van het land: het KNMI-weerstation in Lievelde kreeg 138 mm. Dat is de op twee na hoogste etmaalsom sinds tenminste 1950.
De zware regen hing samen met de begrenzing tussen warme lucht in het zuiden en koelere lucht in het noorden. Langs dit front, dat geruime tijd boven het midden van ons land lag, trok de ene na de andere storing over met intensieve buien, langere periodes met regen en veel wateroverlast.
Wateroverlast door overvloedige neerslag komt in ons land op regionale schaal gemiddeld eens per twee jaar voor. We moeten echter terug tot september en oktober 1998 om twee gevallen te vinden waarop de schaalgrootte van de overlast vergelijkbaar was met die eind augustus 2010.
In onze regio viel in circa 36 uur tijd op veel plaatsen wel 100 mm regen, hierna volgden nog enkele dagen met veel meer dan 10 mm regen. In de noordelijke helft van de regio viel in augustus op veel plaatsen ruim 200 mm neerslag. Voor het laatst was het in augustus 2006 zo nat.
Veel problemen waren er ook in Twente en de Achterhoek, waar plaatselijk bijna 300 mm augustusregen viel en doorgaans rustige riviertjes als de Dinkel veranderden in woeste waterstromen, waarbij landerijen onder water liepen. Ook in het aangrenzende gebied in Duitsland viel zeer veel regen. Een deel van dit water moest via de Nederlandse waterlopen worden afgevoerd.
Meer hierover op de site van het KNMI.
|  |
 |
 |
Sail 2010 weer druk bezocht.
23 AUGUSTUS 2010- Sail 2010 in Amsterdam is door meer dan een miljoen mensen bezocht, waaronder vele uit onze regio. NS zette zelfs vanuit Utrecht richting de hoofdstad extra treinen in. Vooral in het weekeinde was het in Amsterdam erg druk, zowel op het water als langs de oevers van het IJ. Het evenement is gehouden van donderdag 19 augustus, toen de vele grote schepen werden binnengehaald na hun tocht vanaf zee via het Noordzeekanaal tot maandag 23 augustus, toen de schepen weer het ruime sop kozen. Deze maandag was het erg winderig. Wij bezochten de intocht van het festijn, op 19 augustus dus. De weersomstandigheden waren uitstekend. S. Wiersma ging er zaterdag kijken. Hij maakte ook een fotoreportage. Jammergenoeg was het weer in Amsterdam op deze zaterdag minder goed.
|
|
|
| Prachtig bloemencorso 2010 in Leersum.
23 AUGUSTUS 2010- Net zoals ieder jaar is op zaterdag 21 het regionaal zeer bekende bloemencorso in Leersum gehouden. De wagens, die al vanaf februari werden gebouwd, werden de laatste twee tot drie dagen behangen met in totaal 1.3 miljoen dahlia's. Winnaar werd de wagen van de bouwgroep van de Darthuizer toneelvereniging. Ongeveer 20.000 toeschouwers kwamen op het evenement af. De weersomstandigheden waren prima. Het bleef droog, de temperatuur was aangenaam. Hooguit had er misschien iets meer zon kunnen zijn. Maar de aanblik van de vele prachtige wagens vol kleurige bloemen was op zich al zonnig. Zie ook de fotoreportage.
|  |
 |
 |
De heide staat nu in bloei.
23 AUGUSTUS 2010- De tweede helft van augustus is de tijd dat de heidevelden in bloei staan. Als gevolg van vergrassing zijn de heidevelden tegenwoordig lang niet meer zo mooi als vroeger. De vergrassing wordt vooral veroorzaakt door het pijpenstrootje, een grassoort die graag op wat rijkere grond groeit. De verrijking van de heidegrond is een gevolg van de luchtverontreiniging. Neerslag brengt tegenwoordig te veel voedingsstoffen in de grond. Natuurbeheerders proberen de vergrassing tegen te gaan door afplaggen of het uitzetten van runderen, meestal Schotse hooglanders. Zo zien we op de heidevelden van het Leersummerveld veel runderen lopen, die zichzelf in stand houden en zich ook vermeerderen.(zie laatste foto)
De mooiste heidevelden in onze regio zijn de Leusderheide(niet toegankelijk, militair terrein), met daarnaast Den Treek-Henschoten, het Leersummerveld en ten noorden en oosten van Hilversum bevinden zich ook vrij grote heidevelden. Verspreid over de Heuvelrug bevinden zich nog vrij veel kleinere heidegebieden.
Op de Veluwe zijn diverse grotere heidevelden, waarvan de Hoge Veluwe, de Ginkelse Heide ten oosten van Ede, de omgeving van de Posbank bij Rheden en de heidevelden bij Vierhouten de bekendste zijn.
Een paar mooie plaatjes van de bloeiende heide konden we maken in de buurt van Hoog-Soeren, bij Apeldoorn.
|  |
 |
 |
Tussenstand augustus 2010.
16 AUGUSTUS 2010- Veel vakantiegangers klagen met enig recht over het huidige augustusweer. Na de warme en zonnige julimaand is het weer van de laatste weken inderdaad een afknapper. Toch wijkt het weerbeeld niet echt veel af van wat in een gemiddelde Nederlandse zomer gebruikelijk is.
Op een punt hebben de klagers wel gelijk. In De Bilt was de zon tot en met de 15e maar 84 uur te zien(37 % van de tijd). Normaal over de hele maand is dit 192 uur(42 % van de tijd). Wat de temperatuur betreft is er niet veel reden tot klagen als is het wel aan de koele kant. De normale temperatuur voor de hele augustusmaand is 17.2 graden. Tot dusver hebben we 16.8 graden staan, maar hierbij moet natuurlijk wel worden opgemerkt dat de eerste helft van augustus gemiddeld iets warmer is dan de tweede helft. De 15e is er veel regen gevallen, waardoor de maand op weg is om ene natte maand te worden, maar de normale maandsom is overal nog lang niet bereikt. In Abcoude viel tot dusver 60 mm, in Weesp-NH echter 85 mm. In Benschop viel nog "maar" 42 en in Amerongen 43 mm, dus dat valt allemaal nog best mee. Normaal valt er in augustus in onze regio 66 tot 80 mm, het meest in Soest, het minst langs de westgrens van de provincie.
Redelijk vers in het geheugen ligt ongetwijfeld nog de zomer van 2006 toen juli extreem warm weer bracht, maar vervolgens de laatste dagen van juli veel regen brachten en augustus extreem nat werd. Op sommige plaatsen in de regio viel in vijf weken tijd 300 mm regen! Gelukkig is het zo goed als zeker dat we dit deze maand niet over ons heen krijgen!
|
|
|
| Prachtige cirruswolken boven onze regio.
11 AUGUSTUS 2010- We zien ze vaak aan de Hollandse hemel, cirruswolken. Dit zijn hoge wolken, vaak snel voortgejaagd door de krachtige wind op grote hoogte. Het vriest daar gewoonlijk tientallen graden. De wolken bestaan dan ook uit ijskristallen. Soms zie je een (vrijwel) geheel gesluierd zwerk, of de wolken doemen op vanuit (meestal) het westen of zuidwesten. Vaak is dit een voorteken van regen, of sneeuw in de winter. Vaker hebben de cirruswolken veel mooiere sturcturen, zoals een haakvorm, er zijn valstrepen, of langgerekte banen, of ze zijn min of meer lensvormig. Op 11 augustus zijn boven onze hele regio van die fraaie cirruswolken gezien. Wij konden ze vastleggen in de buurt van Veenendaal.
|  |
 |
 |
Veilig met onweer.
30 JUNI 2010- De zomer is het seizoen van de zware onweersbuien en veel regen, waarmee de tijdelijke warmte vaak verdreven wordt. Soms vallen er ook grote hagelstenen en komen er zeer zware windstoten of zelfs windhozen voor. Hagelstenen vanaf 4 tot 5 cm doorsnede kunnen schade toebrengen aan auto's en dakramen. In de Verenigde Staten, maar tegenwoordig ook vaker in landen als Duitsland, komen tijdens zware onweersbuien ook tornado's voor. In Nederland is een tornado zeer zeldzaam. Een heel bekende is die van Tricht, op 25 juni 1967 en in 1925 was er een in Borculo. Beide tornado's waren qua hevigheid van middenklasse. Onweer boezemt bij veel mensen ontzag, en soms ook angst in.
|  |
 |
 |
|
|
|
| | |
 |
|
|
 |
 |
 |
Unieke RTV Utrecht artikelen te koop.
|
|
 |
 |
Meld u gratis aan voor de dagelijkse nieuwsbrief van RTV Utrecht met daarin het laatste regionale nieuws en meer!
|
|
- advertentie -
|
|