website RTV Utrecht website Bingo FM website Unieuws.nl website UStad website RTV Utrecht Panel U in de Wijk U in de Wijk website RTV Utrecht Reclame
 
Utrechtse canons

Verleden van Utrecht is onderdeel van een project van Landschap Erfgoed Utrecht over regionale canons. Uit elk van de vier Utrechtse regio’s zijn twee onderwerpen gekozen voor de tv-serie. Vindt u ook dat deze thema’s in de regionale canon thuishoren of juist niet? Bekijk de afleveringen en REAGEER op www.utrechtsecanons.nl              Uw mening telt!

Archief   

Alle artikelen van deze programmapagina kunt u hier raadplegen in het overzicht.

Een actueel overzicht in uw RSS-reader lezen? Klik dan op het RSS-logo voor de link.
Afl 1 IJzertijd in Eemland (begin jaartelling)

ZA 27 JUNI 2009- Kijk hier aflevering 1 terug!

Vandaag de dag is de provincie Utrecht één van de dichtstbevolkte gebieden van Europa, maar dat was in de IJzertijd wel anders. Her en der stond een boerderij, waar het leven hard was. We maken kennis met een gezin uit de Eemlandse IJzertijd: vader, moeder en vier kinderen.

 

Alles doen ze zelf: er zijn geen winkels, geen doktoren en reizen is een lastige onderneming. Rond deze tijd verschijnen ook de Romeinen in onze regio om soldaten te ronselen. Zoon Jannes heeft er wel oren naar. Maar dat betekent wel dat hij zijn familie waarschijnlijk nooit meer ziet!

 Aflevering 1



Afl 2 David van Bourgondie (2e helft 15e eeuw)

ZA 4 JULI 2009- Kijk hier aflevering 2 terug!

Utrecht werd van de 10e tot begin 16e eeuw geregeerd door bisschoppen, die dus niet alleen waakten over het geestelijk heil van hun onderdanen, maar ook de baas waren over wereldlijke zaken.

De machtigste van al die bisschoppen was David van Bourgondië. Met geweld komt hij in 1456 aan de macht. In de stad Utrecht wordt hij daarom in eerste instantie met de nek aangekeken. Daarom verhuist hij zijn hof naar Wijk bij Duurstede, dat door zijn komst een enorme opleving kent. U kunt nog steeds zijn erfenis zien als u door de straten van Wijk bij Duurstede loopt!

 Aflevering 2



Afl 3 Touwindustie & de Oudewaterse moord (1575)

11 JULI 2009- Kijk hier aflevering 3 terug!

1575: in de Republiek der Nederlanden is de opstand tegen de Spanjaarden volop aan de gang.

Overal wordt gevochten. Ondertussen vaart het touwstadje Oudewater in economisch opzicht helemaal niet zo slecht. Hennep, de basis voor touw, groeit prima in de natte Oudewaterse ommelanden en oorlog en handel hebben de vraag naar touw opgestuwd. Maar dan naderen de Spanjaarden Oudewater, net op het moment dat de hennepoogst bijna binnen wordt gehaald. Touwslager Jan van der Lee heeft de leiding over de verdediging van Oudewater. Wat te doen?

 Aflevering 3



Afl 4 Turfkoorts in de Ronde Venen (Gouden Eeuw)

ZA 18 JULI 2009- Kijk hier aflevering 4 terug! Gouden tijden voor Nederland: overzeese handel zorgt voor een economische toptijd, aan de Vecht verrijzen vele grote buitenplaatsen van rijke kooplieden.


Afl 5 Slag bij Vreeswijk (1787)

ZA 25 JULI 2009- Kijk hier aflevering 5 terug! We gaan terug naar het jaar 1787, de Amerikaanse onafhankelijkheidsoorlog is begonnen, de stoommachine is net uitgevonden. De eerste luchtballon vliegt net over onze provincie. En… er is een burgeroorlog gaande in Nederland tussen de Oranjeaanhangers en de revolutionaire Patriotten.


Afl 6 Aanleg van het Merwedekanaal (eind 19e eeuw)

ZA 1 AUGUSTUS 2009- Kijk hier aflevering 6 terug! Zo belangrijk als nu de A2 van Amsterdam naar Utrecht is, zo belangrijk was vroeger het vervoer via de Vecht. In de 19e eeuw wordt het steeds lastiger om grote schepen via de Vecht te laten varen, de rivier is te smal en te ondiep. Tot grote schrik van de bewoners langs de Vecht wordt besloten een geheel nieuw kanaal te graven, het Merwedekanaal.


Afl 7 Opstand in Kamp van Zeist (1914)

ZA 8 AUGUSTUS 2009- Kijk hier aflevering 7 terug! 1914: de Eerste Wereldoorlog breekt uit. Duitsland valt België binnen, en zo begint een lange loopgravenoorlog, waarbij miljoenen slachtoffers vallen. Nederland bemoeit zich niet met die oorlog. Maar de strijd heeft wél grote gevolgen. De economie lijdt er onder en 100.000 Belgen zullen de hele oorlog in Nederland verblijven. Een kwart daarvan wordt in de regio rond Amersfoort opgevangen, dat daarom ook wel de ‘Belgenhoofdstad’ wordt genoemd.


Afl 8 De heilzame Heuvelrug (begin 20ste eeuw)

ZA 15 AUGUSTUS 2009- Kijk hier aflevering 8 terug!

Stel je voor: je moet ontzettend hoesten en voelt je al tijden wat slap. Je gaat naar de dokter en voor je het weet lig je jaren in een ziekenhuis en mag je je kinderen maar om het halfjaar zien! Dat overkwam veel vrouwen en mannen in het begin van de vorige eeuw. Deze mensen werden geveld door tuberculose, oftewel de tering.

Rust en frisse buitenlucht was de remedie. Daarom verrezen op de Utrechtse Heuvelrug in rap tempo tientallen sanatoria, waaronder Berg en Bosch in Bilthoven. In dat sanatorium lag ook Judith van der Pijl. Na de bevalling van haar tweede kindje werd ze ziek. Zij heeft een dagboek bijgehouden van haar tijd in het sanatorium. In deze aflevering het verhaal van Judith en haar strijd tegen de tuberculose.

 Aflevering 8





Zoek in:
  

Trefwoord(en):
  
Er moet snel een kabinet komen


kijk live
 18:30 Uit! Met Sofie
 18:55 Weer


  webcam
luister live
 17:00 Afslag 93.1
 19:00 De Dag
kijk live
 18:20 Programmering 18.00-18.50 uur opnieuw uitgezonden




luister live
 18:00 De laatste ronde!
 20:00 Regio Centraal

Unieke RTV Utrecht artikelen te koop.


Meld u gratis aan voor de dagelijkse nieuwsbrief van RTV Utrecht met daarin het laatste regionale nieuws en meer!


93 1.nl
Aan Tafel!
ETV.nl
U Stad
U Vandaag 07.00 uur
U Vandaag 08.00 uur
U Vandaag 13.00 uur
U Vandaag 18.00 uur
Uit! Met Sofie

- advertentie -
advertentie


  © RTV Utrecht, alle rechten voorbehouden realisatie: veuger.net, Hilversum