Protest in Montfoort na steekincident met statushouder: 'Klaar met intimidatie en bedreiging'

Volgens Van Oostrum is het steekincident 'de druppel' voor veel inwoners na een reeks incidenten. Zo'n honderd bezorgde Montfoorters trokken daarom vanavond naar het gemeentehuis voor een 'stil protest' om aandacht te vragen voor hun zorgen over de veiligheid in hun stadje.
Burgemeester Petra van Hartskamp toonde begrip en nodigde de inwoners uit om in rustige omstandigheden verder te praten omdat "de emoties nu te hoog zitten". Enkele demonstranten lieten daarop boos weten dat ze onmiddellijk oplossingen wilden horen, maar zover kwam het niet. Binnenkort zal de burgemeester achter gesloten deuren met een aantal boze bewoners in gesprek in gaan.
"Ik maak me grote zorgen om de veiligheid van de mensen die ik liefheb en ik hoop dat mijn kinderen hier net zo veilig kunnen opgroeien als ik", sprak een van de deelnemers aan het stille protest. "Er is een grote last van een kleine groep die zich niet aan onze normen en waarden houdt. Het gaat om intimidatie, bedreigingen en straten die eruitzien als getto's. Sommige kinderen durven niet eens naar het zwembad te gaan."
De verontruste inwoners pleitten voor een ander woningbeleid, waarbij minder huizen worden toegewezen aan statushouders en probleemgezinnen. Ook willen ze dat de verdachte van de steekpartij nooit meer terugkeert naar Montfoort en dat overlastplegers uit huis worden geplaatst.
Inwoner Jan van Oostrum heeft de meisjes die zaterdagnacht over de Wederiksingel fietsten horen gillen. "Ik dacht dat het de jeugd was die te veel op had, maar het waren dus die meiden." Hij is horecaportier in Montfoort en dus 'niet bang'. "Had ik het maar geweten", zegt hij over die nacht, "dan was ik natuurlijk naar buiten gegaan."
Het geeft een onveilig gevoel. Het heeft impact."
Buurvrouw Kelly Ruygrok lag met haar vriend in bed, toen ze gebonk en gegil hoorde. "Even daarna zagen we allemaal zwaailichten en gingen we kijken. Ik dacht: het is best serieus als er ineens twee ambulances en vijf politieauto's staan." Later las ze wat er is gebeurd. "Het geeft wel een onveilig gevoel", zegt ze. "Het heeft impact."
Haar bovenbuurman is opgepakt als verdachte van het steekincident. "Het is een sympathieke man, dus ik had het niet zien aankomen", vertelt ze over hem. "Toen hij hier werd geplaatst, hadden we al een brief van de gemeente gekregen. Hij stond aan de deur en vertelde wie hij was en waar hij vandaan kwam."

Groot onderzoek
De politie startte direct na het incident een groot onderzoek. Er is nog weinig duidelijk over wat er precies is gebeurd. "Rond 1 uur fietste het 16-jarige meisje op de Wederiksingel toen ze ineens door een man werd aangevallen. Ze werd aangetroffen naast haar fiets. Het slachtoffer is met spoed naar het ziekenhuis gebracht", valt te lezen in een persbericht.
De politie zoekt getuigen om erachter te komen wat de toedracht is van het steekincident. De recherche wil bijvoorbeeld weten wat eraan vooraf is gegaan. De politie hield vlak na het incident de verdachte aan, een 35-jarige man uit Montfoort. Burgemeester Petra van Hartskamp bevestigt dat het gaat om een Soedanese statushouder.
Jan van Oostrum besloot samen met enkele andere buurtbewoners na het steekincident bij de gemeente aan de bel te trekken. "Het loopt hier steeds meer uit de klauwen in Montfoort", zegt hij. Volgens hem zorgt vooral de komst van statushouders en probleemgezinnen vanuit Utrecht voor problemen. "Waar wij voorheen een heel gemoedelijk dorp aan de IJssel waren waar iedereen elkaar kende, belanden we nu in een getto", omschrijft hij.
'Leefbaarheid gaat achteruit'
Raadslid Rob Jonkers van Lokaal Montfoort beaamt dat er al langer onrust is, vooral in Keizerrijk, de buurt náást de wijk waar het steekincident was. "Er is veel straatvervuiling, er vindt drugshandel plaats en tijdens oudejaarsnacht hebben jongeren op straat mensen bedreigd", somt Jonkers op. "Mensen zijn het zat. Er moet iets gebeuren."
Volgens Jonkers ligt het probleem ook bij het woningbeleid. "De wijk kent veel sociale huurwoningen", vertelt hij. "Er zijn verhoudingsgewijs veel woningen toegewezen aan statushouders, mensen van allochtone afkomst en probleemgezinnen; daarmee zijn de verhoudingen behoorlijk onder druk komen te staan. Er zijn spanningen en de leefbaarheid gaat achteruit."
Het heeft grote impact op onze gemeenschap en is de nachtmerrie van elke ouder."
Jonkers is bang dat mensen in de buurt het recht in eigen hand gaat nemen en verwacht actie van het college. Hij pleit bijvoorbeeld voor cameratoezicht en stelt vragen: "Waren er problemen met deze meneer? Is daarop geanticipeerd?" Volgens Jonkers doet het er overigens niet toe dat de verdachte een statushouder is. "Nee, absoluut niet. Het is gewoon de druppel."
Volgens de burgemeester is de gemeente op de hoogte van de problematiek delen van Montfoort. Over de boodschap van de demonstranten zegt ze: "Je moet statushouders goed begeleiden als ze bij ons binnenkomen. Dat doen we ook, maar je kunt nooit alles voor zijn." Ze vervolgt: "Het heeft altijd al onze aandacht gehad, maar een incident als dit kun je nooit voorkomen."
Verdeelde meningen over protest
Zowel onder de Facebookoproep voor het protest als in de straat van het steekincident zijn de meningen verdeeld over het protest. "Topinitiatief!", schrijft iemand. "Belachelijk dat alle vluchtelingen gelijk de schuld krijgen terwijl het één gek is die dit heeft gedaan", schrijft een ander.
Ook buurtbewoner Kelly Ruygrok sloot vanavond niet aan. "Ze willen gewoon een statement maken tegen vluchtelingen; ze willen geen vluchtelingen meer in Montfoort", zegt ze. "Ik kan ze snappen, maar ik ga er niet aan meedoen. De gemeente kan hier niks aan doen; het wordt van hogerhand opgelegd."
Heb je een tip of opmerking? Stuur ons je nieuws of foto via WhatsApp of mail naar nieuws@rtvutrecht.nl.
Nieuwsoverzicht

Klimaat belangrijk verkiezingsthema in Utrecht, veel zwevende kiezers in de regio
De meeste kiesgerechtigde Utrechters willen wel naar de stembus, maar welke partijen daarvan pr...

Een jaar corona in Utrecht: hoe het begon in Houten
Tijdens de eerste lockdown hadden verpleeg- en verzorgingshuizen nooit helemaal dicht gemogen. ...

FieldLab en Guido Weijers wijzen minister terecht: 'Ik leg het Hugo de Jonge graag eens uit'
FieldLab Evenementen, de organisator van de proefvoorstelling van Guido Weijers, is wél ...

Zwaar verkeersongeluk tussen Driebergen en Odijk, vrouw gewond
Tussen Odijk en Driebergen is een zwaar verkeersongeluk gebeurd. Een automobilist is tegen een ...

Beslag gelegd op miljoenenvilla van Quincy Promes in Utrecht
Een neef van Quincy Promes heeft beslag laten leggen op een miljoenenvilla van de voetballer in...

Bunnik, Houten, en Utrechtse Heuvelrug zeggen windmolensamenwerking (nog) niet op
Bunnik, Houten en Utrechtse Heuvelrug verbinden nog geen harde conclusies aan de bekendmaking v...

Man organiseert demonstratie in Bunschoten om huwelijksjubileum te vieren
Frits Spetter en zijn vrouw Marianne hebben vandaag hun 25-jarige huwelijk gevierd met een demo...

Hans heeft 100.000 cactussen: 'Dit is een superleuke coronahobby'
Bijna niemand houdt meer van cactussen dan Hans Biesheuvel uit Lexmond. Wel honderdduizend exem...

'Rondje Rotsoord' is in Utrecht wandelen met muziek
Poppodium De Helling in Utrecht heeft samen met muziekplatform 3voor12 een audiotour gemaakt: R...

Geld verdienen met het zonneveld om de hoek, in Cothen kan dat nu
Voor vijfhonderd euro kunnen inwoners van Cothen een aandeel kopen in het eerste zonneveld van ...

'Rutte en De Jonge' genieten van terrasje, prikstraat in Veenendaal open en 306 besmettingen
Dit is corona vandaag, ons dagelijkse blog over de pandemie. Hier vind je de laatste ontwikkeli...

Groot datalek ticketsite bevat namen en bankrekeningnummers bezoekers Dierenpark Amersfoort
Door een groot datalek bij ticketwebsite Ticketcounter liggen de persoonlijke gegevens van bezo...

Weduwe en dochter vermoorde Mike Goedhart blijven ontkennen: 'Een stomp op zijn neus, ja. Maar hem doden?'
In de rechtbank in Utrecht is de inhoudelijke behandeling van de moord op Mike Goedhart begonne...

Geen coronabesmettingen bij theatershow Guido Weijers, al deed 20 procent geen test
Er zijn geen mensen met het coronavirus besmet tijdens de theatervoorstelling van Guido Weijer...

Eindelijk weer naar school en dat was even wennen: 'Ik ben wel moe nu'
Na tweeënhalve maand digitaal onderwijs mochten de middelbare scholieren en mbo's weer ope...

Utrechtse VVD-fractievoorzitter Dimitri Gilissen kondigt afscheid aan
VVD-fractievoorzitter en raadslid Dimitri Gilissen neemt volgend jaar afscheid van de Utrechtse...

Utrechtse onderzoeker adviseert over coronaproof stemlokalen: 'De vertraging valt wel mee'
Het uitbrengen van je stem kost je door corona meer tijd, maar als de stemlokalen slim worden i...

Schipper pont bij Eemdijk hoopt op veel recreanten: 'Als er maar genoeg mensen komen, dan blijft-ie varen'
Als de pont over de Eem weer vaart, dan is de lente niet ver weg. Traditiegetrouw werden vanoch...

Wijk bij Duurstede wil geen windenergie en stapt uit gezamenlijk overleg
Wijk bij Duurstede stapt uit de samenwerking met buurgemeenten om locaties voor nieuwe windmole...

Man (25) overleden na val van werf aan de Oudegracht
Bij een valpartij op de Utrechtse Oudegracht is gisteravond laat een 25-jarige man om het leven...

Wijk bij Duurstede voert over een maand nieuw afvalsysteem in, kritiek houdt aan
Wie meer afval scheidt betaalt minder, wie minder afval scheidt betaalt meer. Dat is het idee v...

Scherpe daling traditionele vormen van criminaliteit
Vorig jaar was het aantal door de politie geregistreerde misdrijven 2 procent lager dan in 2019...

Deze 118 Utrechters willen dat je hun partij de Tweede Kamer in stemt
De meeste politieke partijen en hun kandidaten voeren vanwege de coronacrisis hun campagne onli...

Gesprongen waterleiding zorgt voor onnodig bezoekje brandweer aan zorginstelling Veenendaal
De brandweer moest vanavond uitrukken bij een woonzorgcentrum in Veenendaal. Gelukkig voor de b...

Kampong is uitgeput maar voldaan na succesvol weekend: 'Dit hadden we nodig'
Het dubbelweekend van Kampong in de hoofdklasse had haast niet succesvoller kunnen verlopen. Vo...

RIVM meldt 356 nieuwe coronabesmettingen, iets hoger dan weekgemiddelde
In de provincie Utrecht zijn het afgelopen etmaal 356 nieuwe besmettingen geregistreerd bij het...

Veel geluidsoverlast in Amersfoort, politie neemt boxen in beslag
De politie in Amersfoort kreeg in de nacht van zaterdag op zondag opvallend veel meldingen over...

Kunstenaar Ruud Kuijer slaat nieuwe weg in met driedimensionale werken van staal
In zijn atelier in een enorme loods in de havenmonding van Lage Weide is kunstenaar Ruud Kuijer...

Opgroeiende kuikens en overspel, Vogelbescherming start met Beleef de Lente
Hebben de kerkuilen al gepaard? En wat heeft de zeearend gevangen? Vogelliefhebbers kunnen het ...

Nederland stuurde honderdduizenden DE-punten naar Adrie en nu hebben we jouw hulp nodig!
In november vorig jaar maakte Nederland kennis met de goedlachse Adrie uit Montfoort. Sinds het...

PODCAST: Montfoort naar de Topklasse, het sprookje van The Orange Machine
Het kenmerk van sprookjes is dat ze berusten op een fantasie die nooit werkelijkheid wordt. Zo ...

Huiskamerfestival Jazz on the Sofa gaat door, maar dan online
In Zeist vindt elk jaar een jazzfestival met kamermuziek in huiskamers rond het slot Zeist plaa...

Middelbare scholen mogen weer open, maar de vraag is of dat overal lukt: 'Is een flinke puzzel'
Normaal gesproken houden roostermakers wel van een flinke puzzel. Maar de vraag hoe de middelba...

Grote kater voor onherkenbaar FC Utrecht: 'Het was slecht wat wij hebben getoond'
Na de 0-1 nederlaag tegen FC Emmen zijn de spelers van FC Utrecht hard voor zichzelf. Verdedige...

Pijnlijke nederlaag FC Utrecht tegen hekkensluiter FC Emmen
Een onherkenbaar FC Utrecht heeft in Stadion Galgenwaard een pijnlijke nederlaag geleden. Hekke...

LIVEBLOG: FC Utrecht verliest in eigen huis van FC Emmen
FC Utrecht behaalde in de laatste zes wedstrijden maar liefst zestien punten. Sinds het debacle...

Mark van der Maarel tot 2023 bij FC Utrecht: 'Ik heb Ton de Kruyk nu in het vizier'
Ruim 300 wedstrijden speelde hij al voor FC Utrecht. En daar gaan er, mits hij fit blijft, nog ...

Willem Janssen verlengt contract en legt toekomst bij FC Utrecht vast
Aanvoerder Willem Janssen heeft zijn contract bij FC Utrecht met een jaar verlengd. Hij tekende...